Zimné mesiace sú pre motoristov špeciálnym obdobím. Znížená viditeľnosť, záveje na vozovke, poľadovica či námraza. To je len časť hrozieb, ktoré na cestách počas zimy vodičov čakajú. Na toto obdobie sa preto treba aj dôkladne pripraviť, pričom výmena pneumatík je len začiatok. Mnohí sa totiž pasujú aj s dilemou, ktoré disky sú na zimu vhodnejšie. Plechové alebo hliníkové?
Dva páry pneumatík, dva páry diskov
V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že žiadny disk sa nevyrába výlučne pre zimné použitie. To, či je vhodný na takéto použitie, závidí od jeho kvality i hrúbky priesvitného laku. Výhodné je, ak máte dva páry pneumatík a spolu s nimi aj dva páry diskov, takže ich vymeníte vždy len spolu. Mnoho majiteľov áut má na letných pneumatikách
hliníkové disky a na tých zimných zase
plechové disky.
Plechové vs. hliníkové disky
Podľa množstva automechanikov automobilových nadšencov sú lepšou voľbou na zimné mesiace plechové disky. Keďže sú vyrobené z ocele, majú aj vyššiu hmotnosť, čo pomáha pneumatike lepšie priľnúť na sneh. Samozrejme, vzhľadovo sa hliníkovým diskom nevyrovnajú, no na zimných cestách sú výborným parťákom.
Dnes už množstvo motoristov používa v zimnom období aj hliníkové disky, ktoré síce stoja viac ako plechové, no dizajnovo sa nedajú porovnávať. Hliníkové disky sa pýšia skvelým vzhľadom, sú pevnejšie a ľahko sa čistia. Tieto disky však nemajú veľmi v láske posyp. Štrk, soľ i kamienky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou zimných vozoviek, ich totiž môžu poriadne zničiť. Kvôli tomu, aby hliníkové disky vyzerali naozaj dobre, tak sú lakované. Lak ale dokážu kamienky z posypanej vozovky výrazne poškrabať. Silné škrabance spolu s posypovou soľou spôsobujú galvanickú koróziu zliatiny kovu pod lakom. To však už nie je len dizajnový problém, ale ide aj o bezpečnosť auta a jeho posádky. Kvôli korózii môže z pneumatiky začať unikať vzduch, kvôli čomu môže dôjsť k neschopnosti ovládať vozidlo a následnej kolízii.
Plechové disky prežijú aj drsnejšie podmienky
Plechové disky sú vďaka svojej odolnosti obľúbené aj na pracovné autá, a teda aj na sneh. Oveľa lepšie zvládnu účinky posypovej soli. V zime jednoducho vyhráva bezpečnosť aj finančná stránka nad dizajnovými záležitosťami. Výhodou pri nich je aj fakt, že pri umývaní auta nie je problém použiť ani chémiu.
Ako na hliníkové disky počas zimy?
Ak ste ale tvrdohlavým zástancom hliníkových diskov, mali by ste sa o ne v zime vedieť aj postarať. Dôležité je zabezpečiť ochranu pred chemickými činiteľmi, a to najlepšie prevenciou. Môžete napríklad využiť službu špecializovaných firiem, ktoré pripravujú hliníkové disky na zimné obdobie. Počas zimy, kedy je koleso vystavené celodennému kontaktu so snehom či vodou zmiešanou s posypovými materiálmi, je dobré čistiť ich špeciálnymi prostriedkami na čistenie liatinových kolies. Hlavné je zamedziť zasychaniu nečistôt, predovšetkým na zle prístupných miestach disku. Ideálom je odstrániť nečistoty tlakom vody alebo mechanicky jemnou kefkou.
Na zimné obdobie sa niektoré hliníkové disky hodia viac ako iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že alu disky s menším počtom lúčov sú jednoduchšie na údržbu a vďaka kompaktnému dizajnu budú menej náchylné na poškodenie.