S dilemou hliníkové verzus plechové disky sa určite stretol každý majiteľ automobilu. O to viac, ak sa o svojho štvorkolesového miláčika stará ako o vlastné dieťa. Kedysi boli rozdiely kvôli používanej oceli medzi
hliníkovými a
plechovými diskami výraznejšie. Dnes sa využíva oceľ s nižšou hmotnosťou, no hliníkové disky skrývajú aj iné výhody ako len hmotnosť.
Množstvo tvarov, rozmerov i farieb
V porovnaní s variabilitou rozmerov i farieb oceľových diskov majú tie hliníkové výrazne navrch. Na auto si môžete dať aj elektróny s inými rozmermi, na akých momentálne jazdíte. Aké máte možnosti, zistíte z informácií uvedených v technickom preukaze. K dispozícii však sú aj alternatívne rozmery, pred samotnou kúpou si však overte, či je daný disk schválený aj pre váš automobil. Len tak sa vyhnete prípadným problémom. Ak je tomu tak, môžete si ho namontovať a do technického preukazu zapísať dodatočne.
Hliníkové disky sa pýšia širokými možnosťami, aj čo sa týka tvarov či farby. V ponuke obchodov nájdete klasické jednoduché disky, ako aj disky s asymetrickými typmi lúčov. Rovnako je tomu aj v prípade farebnosti, vtedy záleží len na vašom vkuse či individuálnych preferenciách. Výrazné farby dodajú automobilu luxusný a zaujímavý vzhľad. Ak ste skutočný fanúšik a máte športiak, určite oceníte modré, ružové i zelené disky. Tie rodinnému autu príliš nesedia, skôr siahnite po overenej klasike v podobe strieborných či čiernych hliníkových diskov.
Nižšia hmotnosť víťazí
Hliníkové disky majú výrazne nižšiu hmotnosť ako ich plechoví kolegovia. Tým, že je hliník ľahší a odolnejší, skrýva v sebe kopu výhod. Vďaka nižšej váhe hliníkových diskov sa predlžuje aj životnosť závesných súčiastok. Spotreba pohonných látok je nižšia a tiež sa s hliníkovými diskmi ľahšie rozbieha. Prudké brzdenie či rýchly rozbeh je vďaka nim jednoduchší a bezpečnejší.
Udržiavanie diskov v čistote
Hliníkové disky, ak majú vhodný dizajn, sa dajú výrazne jednoduchšie
zbavovať špiny a udržiavať ako plechové disky. Je ľahšie z ich vnútornej strany vystriekať nánosy štrku. Hrubé nánosy špiny môžu spôsobiť jemné chvenie, nevyváženosť kolesa a z toho dôvodu aj namáhanie častí riadenia. Plechové disky obvykle mávajú aj plastové kryty (puklice), s ktorými sa počet miest, kde sa môže ukladať špina či zmrznutý sneh, ešte zväčší.
Hliníkové disky víťazia nad tými plechovým aj z hľadiska životnosti. Hliník je silný materiál, odolný voči korózii aj počas dlhšej doby. Stačí, že ich namontujete a ak ich nezničíte neopatrným riadením, nebudete musieť s nimi riešiť žiadne problémy. S radosťou vám budú slúžiť aj celé roky.
Cena hrá v prospech plechových diskov
Plechové disky sa môžu pýšiť výrazne nižšou cenou, no z hľadiska kvality sa veľmi nemôžu porovnávať. Záleží len na tom, na čo chcete auto využívať. Na vozidlo, ktoré používate na prevoz materiálu na stavbu, úplne si vystačíte aj s obyčajnými plechovými. Ak ale chcete, aby vaše auto vyzeralo skutočne čo najlepšie, siahnite radšej po hliníkových diskoch. Za kvalitu sa oplatí priplatiť aj čosi navyše.